Mleko roślinne czy krowie – co jest dla Ciebie lepsze?

Tak długo, jak profil żywieniowy jest taki sam, wybór jednego lub drugiego jest naprawdę kwestią preferencji.

Obecnie w większości supermarketów w dziale z lodówkami znajdują się półki z mlekiem roślinnym, sojowym, migdałowym, nerkowca, a nawet mlekiem z ryżu, owsa czy grochu. Wybór produktu na bazie roślin wydaje się być zdrowym rozwiązaniem. Ale czy zawsze tak jest? I czy jest to dla Ciebie lepsze niż picie mleka krowiego?

Czy mleko roślinne jest zdrowsze od krowiego? Czy ludzie powinni dokonać zmiany?

Jeśli pijesz mleko krowie, nie ma żadnego powodu, aby przejść na wariant oparty na roślinach. Mleko krowie jest dobrym źródłem niezbędnych witamin i minerałów w diecie. Porcja mleka krowiego zawiera wapń, witaminę D, witaminę A oraz szereg mikroelementów, których potrzebujesz w swojej diecie. Nie ma jednak potrzeby, aby pić mleko lub jeść konkretnie produkty mleczne. W przeszłości eksperci zalecali spożywanie produktów mlecznych w celu budowy kości i zapobiegania złamaniom. Okazuje się, że nie ma zbyt mocnych dowodów na to, że picie dużej ilości mleka lub spożywanie produktów mlecznych przynosi realne korzyści, jeśli chodzi o zmniejszanie ryzyka powstawania pęknięć kości.

Tak więc, jeśli chcesz przestawić się na produkt na bazie roślin lub jeśli musisz to zrobić z powodu alergii na mleko lub nietolerancji laktozy, możesz uzyskać te same składniki odżywcze ostrożnie wybierając odpowiedni produkt mleczny na bazie roślinnej. Dla dodatkowej pewności, w razie potrzeby można zażywać suplement wapnia.

Jak wybrać mleko roślinne, jeśli chcę się dokonać zmiany?

Jakość mleka roślinnego jest bardzo różna, jeśli chodzi o składniki odżywcze. Niektóre zawierają praktycznie taką samą ilość witamin i minerałów jak mleko krowie, inne są znacznie gorsze. Na przykład, wiele rodzajów mleka migdałowego zawiera dużo mniej białka niż mleko krowie. Jeśli zamierzasz przestawić się na mleko na bazie roślin, przeczytaj etykietę i znajdź produkt, który zawiera duże ilości białka, witaminy D, żelaza i wapnia. Idealnie byłoby wybrać mleko, które zawiera co najmniej 8 lub 9 gramów białka w jednej porcji.

Niektóre mleka roślinne mają również jedną wielką wadę: nie smakują zbyt dobrze.

Producenci próbują rozwiązać ten problem dodając do mleka cukier i inne składniki, których tak naprawdę należy unikać. Więc kiedy czytasz etykiety, szukaj również mleka roślinnego, które ma niską zawartość cukru.

Najlepiej byłoby, gdybyśmy jedli mniej niż 30 do 45 gramów cukru dziennie – około 12 łyżeczek. Jednak wielu ekspertów zaleca, aby trzymać się granicy 25 gramów lub mniej. Dla osoby, która spożywa 2000 kalorii dziennie, chciałoby się utrzymać nie więcej niż 200 kalorii dziennie z dodatkowego cukru.

Czy są inne powody, aby przejść na roślinną alternatywę?

Mleko roślinne jest lepsze niż mleko krowie, jeśli chodzi o środowisko naturalne. Produkty pochodzenia roślinnego są mniej szkodliwe dla środowiska niż produkty pochodzenia zwierzęcego. Tak więc, jeśli chcesz zmniejszyć swój wkład w ślad węglowy, alternatywą może być mleko roślinne.

A co z mlekiem sojowym? Czy jest jakiś powód, aby go unikać?

Obawiano się, że soja, która zawiera izoflawony (rodzaj roślinnego estrogenu, który jest podobny do ludzkiego estrogenu) może przyczyniać się do rozwoju raka piersi i zaburzeń endokrynologicznych. Te teorie zostały obalone.

Podstawowym problemem w przypadku soi jest to, że jest ona szkodliwa dla osób z alergią na produkty sojowe. Jeśli masz alergię, to oczywiście należy jej unikać.

Czy istnieją inne powody zdrowotne, które przemawiają za przejściem z mleka krowiego?

Chociaż wyższe spożycie mleka wiąże się z niższym ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego, niektóre badania łączą je z wyższym ryzykiem zaawansowanego raka gruczołu krokowego i wyższą zachorowalnością na raka jajnika. Jednak dowody nie są zbyt mocne. Dopóki nie będzie dostępnych więcej informacji, nie ma oficjalnych zaleceń, by na podstawie wyników badań zalecać ludziom spożywanie większej lub mniejszej ilości nabiału. Jeśli jednak Ty lub członek Twojej rodziny macie bardzo wysokie ryzyko wystąpienia któregokolwiek z tych schorzeń, być może będziecie chcieli porozmawiać ze swoim lekarzem o tym, czy dieta może wpłynąć na Twoje indywidualne ryzyko zachorowania na raka.